Deprese, závislosti a pokusy o sebevraždu se velmi často vyskytují jakožto obrovská senzace bulvárních plátků s cílem vytřískat co největší prodeje. To, co dotyčný v této době prožívá, má ale k nějaké senzaci hodně daleko. V momentě, kdy už nemůžete dál, na vás totiž spousta věcí působí dost odlišně, a právě třeba i onen senzacechtivý titulek se může stát něčím jako vzorem.

Svět bohužel není vždycky kvetoucí louka zalitá sluncem. Na jedné straně úspěch, bohatství, načančaný reklamy a sociální sítě plný fejkovejch úsměvů, na straně druhé temná spirála plná samoty, depresí, závislostí nebo existenčních problémů. Pokud se do téhle spirály dostanete, je často neskutečně těžké se z ní dostat, a v podstatě se z toho stane skryté volání o pomoc. 

Můj pokus patnácti nevyšlo opravdu jen o chlup, a vyhrabal jsem se z toho až ve svých třiadvaceti. Bez přehánění mi to vzalo nebo výrazně ovlivnilo víc jak deset let mýho života. Jsou to roky, který mi už nikdo nikdy nevrátí, a já bych si moc přál je alespoň přetočit v něco, čím bych dokázal někomu jinému pomoci. A třeba i alespoň trochu změnit zkostnatělý český školství, který vám sice vtluče do hlavy, za kterou mezí se narodil šestnáctý kníže z rodu Bahníkovců, ale mnohem důležitější věci často nejsou ani v osnovách. Dobrovolný odchod ze světa je přitom u lidí do 25 let po úrazech druhou nejčastější příčinnou úmrtí, jen v České republice takto vyhasnout minimálně tři životy denně.

Projektem Zpoza rohu bych si přál alespoň trochu přispět k tomu, aby se to tohle číslo ještě víc snížilo. Hlavím cílem je  představit, jak vnímá své okolí člověk trpící depresemi, úzkostmi nebo fóbiemi, a především to, jak mu co nejlépe pomoci. Pokud si něčím z toho procházíte, vnímáte své okolí a celý svůj život jinak, a některými věcmi můžete dotyčného zkopnout ještě hlouběji, i když třeba nechcete. Naopak ale existuje spousta signálů, a pokud je dokážete rozpoznat, můžete dotyčnému opravdu velmi pomoci, a nebo mu klidně i zachránit život.

Nikdy nezměníte celý svět, ale můžete změnit něco. Zažité stereotypy, nefungující systém, a nebo klidně něčí život.

Kowalski